Picture of Troy Patterson

6.RP.A.3b

by Troy Patterson - Monday, July 31, 2017, 1:48 PM
 

Solve unit rate problems including those involving unit pricing and constant speed. For example, if it took 7 hours to mow 4 lawns, then at that rate, how many lawns could be mowed in 35 hours? At what rate were lawns being mowed?

Grade levels
06

» Mi Math Standards